- Erzincan University Journal of Education Faculty
- Vol: 15 Issue: 2
- The Effect of Reading-Writing-Application Method on The Teaching of The Light Unit
The Effect of Reading-Writing-Application Method on The Teaching of The Light Unit
Authors : Yasemin Koç, Ümit Şimşek, Muhammet Firat
Pages : 204-225
View : 12 | Download : 4
Publication Date : 2014-01-08
Article Type : Other
Abstract :Bu çalışmanın amacı, işbirlikli öğrenme modelinin yöntemlerinden biri olan okuma-yazma-uygulama yöntemininöğrencilerin 7. sınıf "Işık” ünitesindeki akademik başarılarına,fen ve teknoloji dersine karşı tutumlarına ve epistemolojik tutumlarına etkisini tespit etmektir.Bu çalışmanın örneklemini,2012-2013 eğitim- öğretim yılında Erzurum ilinde bir ortaokulun iki farklı şubesindeöğrenim gören toplam 34 öğrenci oluşturmaktadır. Bu farklı şubelerden biri Okuma, Yazma, Uygulama Yönteminin uygulandığı Okuma, Yazma, Uygulama Grubu (OYUG) (n=14), diğeri ise Geleneksel Öğretim Yönteminin uygulandığı Geleneksel Öğrenme Grubu (GÖG) (n=20) olarak rastgele bir şekilde belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracıolarak; Akademik Başarı Testi (ABT), Fen ve Teknoloji Dersi Tutum Ölçeği(FTTÖ), Epistemolojik Tutum Ölçeği(ETÖ) ön ve son test olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi için, tanımlayıcıistatistiklerden bağımsız t testi ve ANCOVA testi kullanılmıştır.Yapılan değerlendirmelerden OYUG öğrencileri ile GÖG öğrencilerinin akademik başarıları arasında OYUG lehine istatistik olarak anlamlı farklılığın olduğu sonucuna varılırken, grupların epistemolojik tutumları arasında GÖG grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna varılmıştır.Fen ve Teknoloji dersi tutumları açısından incelendiğinde ise OYUG ve GÖG arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıkların olmadığı görülmektedir.Keywords : İşbirlikli Öğrenme, Okuma-Yazma-Uygulama, Geleneksel Öğrenme, Epistemolojik Tutumlar, Fen ve Teknoloji Tutumlar