- Erzincan University Journal of Education Faculty
- Vol: 11 Issue: 1
- Proje Yarışmasının Öğrencilerin Fen Ve Teknoloji Dersine Olan Tutumlarına Etkisi Ve Öğretmen Görüşle...
Proje Yarışmasının Öğrencilerin Fen Ve Teknoloji Dersine Olan Tutumlarına Etkisi Ve Öğretmen Görüşleri
Authors : Yusuf Sülün, Serhat Onur Ekiz, Ali Sülün
Pages : 75-94
View : 10 | Download : 3
Publication Date : 2009-06-01
Article Type : Research
Abstract :Bu çalışmada Ege Bölgesi pilot illerinde ( İzmir, Manisa, Muğla ) "İlköğretim (6., 7. ve 8. sınıf) Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması”na Fen Bilimleri alanından katılan öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersine ilişkin görüş ve tutumlarıyla birlikte öğretmenlerin de görüşleri tespit edilmiştir. Bu amaçla öğrenci tutumları ile onların cinsiyet, Fen ve Teknoloji dersi notu, Proje yarışmasına katılmalarındaki etken, Fen ve Teknoloji laboratuarında deney yapma sıklıkları, projeye katıldıkları okulun niteliği ve sınıf düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığı sorularına cevap aranmıştır. Proje yarışmasına katılan öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersine ilişkin tutumlarını tespit etmek için 16 maddeden oluşan Likert tipi anket uygulanmıştır. Tutum ölçeğinin güvenirlik katsayısı (Cronbach alfa) 0,87 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca 1’i yapılandırılmış ve 4’ü açık uçlu olmak üzere toplam 5 soru daha sorulmuştur. Ankete katılan öğrencilerin demografik özellikleri de sorulan 4 soru ile tespit edilmiştir. Böylece öğrencilere toplam 25 soru yöneltilmiştir. Veriler SPSS 11.0 paket programında analiz edilmiştir. Analiz sonuçları yorumlanarak öneriler geliştirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin 7. ve 8. sınıf öğrencilerine göre Fen ve Teknoloji dersine ilişkin tutumları daha yüksek bulunmuştur. Ancak anlamlı bir farklılık gözlenememiştir. Proje çalışmalarına katılan kız öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersine ilişkin tutumları erkek öğrencilerin tutumlarından daha yüksek tespit edilmiş ve kız öğrenciler lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğretmen görüşlerine göre de proje yarışmasına katılan öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersine karşı olumlu tutum geliştirdikleri sonucuna varılmıştır.Keywords : Fen Öğretimi, Proje Tabanlı Öğrenme, Proje Çalışmaları, Öğ- renci Tutumları, Öğretmen Görüşleri.