- Erzincan University Journal of Education Faculty
- Vol: 4 Issue: 2
- LİSE VE MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİN BİYOLOJİ ÖĞRETİMİNİN SORUNLARINA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ...
LİSE VE MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİN BİYOLOJİ ÖĞRETİMİNİN SORUNLARINA İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ
Authors : V. Ercan Kaya, Hasan Gürbüz
Pages : 11-21
View : 12 | Download : 4
Publication Date : 2002-12-01
Article Type : Research
Abstract :Bu çalışma Erzurum il merkezindeki 14 lise ve 11 meslek lisesinde yapılmıştır. Biyoloji dersi alan 351 lise ve 234 meslek lisesi öğrencisine anket uygulanarak biyoloji öğretiminin sorunlarına ilişkin görüşleri alınmıştır. Verilerin analizinde X2 "uyum kontrol testi” uygulanmıştır. Alınan sonuçlara önemlilik dereceleri verilmiştir (p < 0.05). Neticede, lise ve meslek liselerinde en önemli görülen sorunlar, "sınıflar çok kalabalıktır”, "laboratuar araçları yetersizdir”, "üniversiteye girişte biyoloji dersinin ağırlığı azdır” ve "biyoloji derslerinde uygulama eksikliği mevcuttur” şeklinde sıralanmaktadır.Keywords : Biyoloji öğretimi, Sorunlar, Lise, Meslek lisesi, Erzurum.