- Ejovoc (Electronic Journal of Vocational Colleges)
- Vol: 3 Issue: 4 Special Issue
- MESLEK YÜKSEKOKULLARINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİNİN GEREKLİLİĞİ
MESLEK YÜKSEKOKULLARINDA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİNİN GEREKLİLİĞİ
Authors : Alper Tunga Özgüler, Tarkan Koca
Pages : 15-20
View : 8 | Download : 5
Publication Date : 2013-12-30
Article Type : Other
Abstract :Yapılan bu çalışmada örnek seçilen İnönü Üniversitesine bağlı meslek yüksekokullarında öğrencilere anket düzenlenmiş ve bu anket sonuçları değerlendirilmiştir. Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgileri irdelenmiştir. Öğrencilerin yüksekokul eğitimleri boyunca iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilgilere ulaşma düzeyleri araştırılmıştır. İş sağlığı ve güvenliği açısından mesleki motivasyonu ile ilgili sonuçlara ulaşılmıştır. Öğrencinin eğitim aldığı alanda iş hayatına bakış açısı iş sağlığı ve güvenliği penceresinden bu ankette irdelenmiştir. Yapılan bu çalışma meslek yüksekokulu teknik programlar öğrencilerine uygulanmıştır. Yapılan anket 20 sorudan oluşmaktadır. Bu anket iş sağlığı ve güvenliği konusunda Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin konuya yaklaşımı üzerinedir. Anket 1000 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Bu çalışma sadece İnönü Üniversitesine bağlı meslek yüksekokullarında yapılmış olup; ülkemizdeki bütün meslek yüksekokulu öğrencilerinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda yeterli olabilme durumlarını gösteren veriler içermektedir. Bu beklentiler ışığında yapılacak çalışmalar ülkemize kalifiye eleman yetiştirme açısından önemlidirKeywords : Meslek Yüksekokulu, Teknik Programlar, İş Sağlığı ve Güvenliği