- Ejovoc (Electronic Journal of Vocational Colleges)
- Vol: 4 Issue: 3 Special Issue
- MESLEĞİN SORUNU: UNVANSIZLIK
MESLEĞİN SORUNU: UNVANSIZLIK
Authors : Arzu Özkanan, Yunus Yilan
Pages : 313-322
View : 17 | Download : 6
Publication Date : 2014-08-01
Article Type : Other
Abstract :Sekreterlik mesleği ile ilgili bugüne kadar yapılmış olan tüm çalışmalar mesleğe ait sorunlara çözüm getirme çabasında idi Elbette bu doğru. Peki çözüm? İşte en büyük sorun bu. Öncelikle mesleğin olağan sorunları yanı sıra, fark edilmeyen, belki fark edilip de çözüm bulanamayan sorunu: Unvansızlık. Çalışmamız, sekreterlik mesleğine ait bugüne kadar verilen ilanlarda ve çeşitli kurum, kuruluş ve işletmelerde kullanılan unvanlara ait bir bakış oluşturma amacındadır. Bu amaçla sektörde verilen ilan ve yapılan atamalarda mesleğe verilen ad nitel olarak araştırılmıştır. Aynı zamanda bölüm öğrencileri ile yapılmış olan görüşmelerle öğrenci gözünde meslek unvanı da tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma ile sekreterlik mesleğine ait unvan karmaşasına çözüm yolunda bir adım atılması hedeflenmektedir. Ayrıca hali hazırda yürütülmekte olan meslek standardı oluşturma çalışmaları ile işbirliği halinde olunduğunda istihdam edilme noktasındaki sorunlara da çözüm olabilecek niteliktedir. Mesleğin unvan sorunu çözüme ulaştığında kariyer basamaklarının daha net bir şekilde çizilebileceği aşikardırKeywords : Unvansızlık, Sekreter, Yönetici Asistanı, Büro Yönetimi