- Cankaya University Journal of Humanities and Social Sciences
- Vol: 15 Issue: 2
- English Language Teaching in Turkey in the 1960s: Plus ça change…?
English Language Teaching in Turkey in the 1960s: Plus ça change…?
Authors : Ali Fuad Selvi
Pages : 205-222
Doi:10.47777/cankujhss.1047473
View : 6 | Download : 4
Publication Date : 2021-12-26
Article Type : Research
Abstract :1960'lı yıllar, İngiliz Dili Öğretimi alanında dünya çapında muazzam büyüme ve genişlemeye giden yolu açan bir dizi gelişmeye tanık olmuştur. Bu makalenin amacı, küresel eğilimler ve gelişmeler ışığında hem bir faaliyet hem de bir meslek olarak İngiliz Dili Öğretimi’nin Türkiye'deki yerel bir görüntüsünü ortaya koymaktır. İngilizcenin ülkedeki rolüne ve durumuna daha geniş bir bakışla yaklaşan bu çalışma özellikle bu dönemde İngilizce öğretmek ve öğretmeni olmanın ne anlama geldiğini incelemekte ve İngiliz Dili Öğretimi’nin yerel bağlamdaki mevcut durumuna bir dizi bağlantı kurmaktadır. Sonuç olarak, İngiliz Dili Öğretimi ile ilgili sorunların (hizmet öncesi/hizmet içi öğretmen eğitiminde kalite eksikliği, işe alım yöntem ve uygulamalarındaki sorunlar, fiziksel koşullar ve altyapı problemleri, öğretmenlerin dil yeterliliği, öğretim materyallerini geliştirme/uyarlamada yetersizlikler, öğretim uygulamaları açısından tutarsızlıklar ve sürdürülebilir mentorluk ve değerlendirme uygulamalarının eksikliği gibi) 1960’lı yıllardan bu yana büyük ölçüde sabit kaldığı iddia edilmektedir.Keywords : İngilizce, dil öğretimi, öğretmen eğitimi, 1960lar, Türkiye