Pediatrik taş hastalarında "Mini-perc’’ deneyimlerimiz
Authors : Volkan Tuğcu¹, Abdulmuttalip Şimşek², Selçuk Şahin¹, Buğra Doğukan Törer¹, Taner Kargi¹, Ali Ihsan Taşçi¹
Pages : 20-23
View : 15 | Download : 4
Publication Date : 2014-05-01
Article Type : Research
Abstract :Amaç: Bu çalışmada staghorn komplet veya parsiyel ve böbrek pelvis taşları olan pediatrik yaş grubundaki hastalara uyguladığımız miniperkütan nefrolititomi sonuçlarımız sunulmuştur.Hastalar ve Yöntem: Kliniğimizde Haziran 2008 ve Ocak 2013 tarihleri arasında, yaşları 3 ile 13 arasında değişen, 36 hasta kız:16, erkek:20 böbrek taşı nedeni ile miniperc ile tedavi edildi. Onüç hastada 36,1% komplet staghorn, on hastada 27,8% parsiyel staghorn onüç hastada 36,1% pelvis taşları mevcuttu. Ortalama taş yükü 192 mm² 96-310 mm² idi. Bütün girişimler 22 f sheath içinden yapıldı. Skopi altında tek giriş ile toplayıcı sisteme girilerek, kılavuz tel üzerinden dilatasyon işlemi gerçekleştirildi. İşlem sırasında pnömatik litotriptör ve Holmiyum:Yag lazer kullanıldı. Ulaşılamayan kaliks taşlarına fleksibl nefroskop ile müdahele edildi. 26 hastaya 10F nefrostomi tüpü, 10 hastaya ise 14F nefrostomi tüpü yerleştirildi. Bulgular: Ortalama operasyon zamanı 82 dk 44-112 dk , Ortalama hematokrit değerlerindeki düşüş %3,1 düzeyindeydi ve hiçbir hastaya kan transfüzyonu yapılmadı. Nefrostominin çekilme süresi 29 saatti. Ortalama hastanede kalış süresi 2.3 1,5-3 gün gündü. 30 %83,3 hastada taşsızlık sağlandı. 6 %16,7 hastada kalan rezidüel taşlar ESWL yöntemi ile tedavi edildi. Olguların hiç birinde bir komplikasyon gözlenmedi. Sonuç: Pediatrik yaş grubu hastalarda mini-perkütan nefrolitotomi etkili ve güvenli bir şekilde kullanılabilirKeywords : Mini-perc, Pediatrik, Taş