- Ankara Üniversitesi Çevrebilimleri Dergisi
- Vol: 6 Issue: 1
- Sanayi devrimi öncesi çöp ve atık yönetimi
Sanayi devrimi öncesi çöp ve atık yönetimi
Authors : Gülbana Çeken, Hakan Yiğitbaşioğlu
Pages : 46-49
Doi:10.1501/Csaum_0000000085
View : 19 | Download : 7
Publication Date : 2018-03-01
Article Type : Other
Abstract :Atık bertarafı yalnızca günümüz insanı için değil, avcı-toplayıcı atalarımız ve tarım toplumları için de önemli bir sorundu. Bu kadar erken döneme kadar uzanan bu problem elbette ki daha küçük boyutlardaydı ve bununla baş etmek daha kolaydı. Sanayi Devrimi öncesini kapsayan bu uzun dönemde, atıklar organik yapıda oldukları için doğaya daha çabuk karışıyordu. Ne var ki, yine de bu atıkların yanlış yönetimi söz konusu olduğunda veba ve kolara gibi hastalıklara yol açabiliyor ve kaçınılmaz bir şekilde kitlesel ölümlere neden olabiliyordu. Özellikle de Ortaçağ’da nüfusu yoğunluğu fazla olan büyük kentlerde bu sorun daha da baş edilemez boyutlara ulaşabiliyordu. Bu yazıda avcı-toplayıcı topluluklar ve tarım toplumlarında tüketimden sonra oluşan atıkların nasıl bertaraf edildiği konusu genel hatlarıyla ele alınmıştırKeywords : Atık, çöp, avcı-toplayıcı topluluklar, tarım toplumu