Köpeklerde Metritis ve Pyometritis
Authors : Mehmet Ragıp Kiliçarslan, Adem Şenünver, Huriye Horoz, Ismail Kirşan, Cengiz S. Konuk, Figen Tavukçuoğlu
Pages : 117-120
View : 18 | Download : 6
Publication Date : 1995-11-06
Article Type : Research
Abstract :Bu çalışmada klinik ve bakteriyolojik muayene yöntemleriyle, köpeklereendometritis ueya pyometra teşhisi konduktan sonra, etkili antibiyotikler vePGF2 alfa ile sağıtım uygulanarak operasyon yapmadan tedavileri amaçlandı. Çalışmada anamnez, vaginal spekulum muayenesi, varsa akıntının karakteri, abdominal palpasyon, abdominal radyografi ve diğer klinik bulgulara dayanarak 15 adet köpeğe metritis veya pyometra teşhisi kondu ve bunlardan vaginal sıvab alınarak etken izolasyonuna gidildi. İzole edilen mikroorganizmalar yaygın olarak vaginada bulunan ve endometritise yol açan E.coli, Staphylococ spp., Streptococ spp., Klebsiella spp., Corynebacterium spp. ve Enterobacter spp. idi. Endometritis veya pyometra teşhisi konan ve etken izolasyonu yapılan hayvanlara, uygun antibiyotikler 9 gün, PGF2 alfa 5 gün süreyle kombine olarak uygulandı. 15 köpekten sadece 2 tanesinde PGF2 alfa’nm yan etkileri olan kusma, hipersalivasyon, huzursuzluk ve defekasyon gözlendi. Tedaviden sonraki östrusta hayvanlar çiftleştirildi. Çiftleşmeden sonraki 40’mcı günde abdominal radyografi ile gebelikler saptandı. Tedavi gören 15 adet köpekten 10 tanesi gebe kaldı (% 66.7).Keywords : Metritis, Pyometritis, Köpek