- Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi
- Vol: 12 Issue: 2
- GELENEKSEL KARACASU ÇÖMLEKÇİLİĞİ VE GELİN TESTİSİNİN GELİŞİMİ VE GÜNÜMÜZ YORUMLAMALARI...
GELENEKSEL KARACASU ÇÖMLEKÇİLİĞİ VE GELİN TESTİSİNİN GELİŞİMİ VE GÜNÜMÜZ YORUMLAMALARI
Authors : Ismail Yardimci, Mine Bardak
Pages : 82-98
View : 21 | Download : 5
Publication Date : 2019-12-31
Article Type : Research
Abstract :Neolitik Çağdan (İ.Ö 8000 – 5000) günümüze kadar geçen süreçte, özellikle Anadolu’ da yoğunlaşan seramik sanatı hemen her evrede farklı özellikler göstererek ortaya çıkmıştır. Tarih öncesi çağlardan günümüze kadar neredeyse hiç değişmeden süregelen çömlekçilik, genellikle yeme-içmeye bağlı olarak kap kacakların üretimine dayalıdır. Anadolu’nun geleneksel çömlek üretim merkezlerinden biri olan Aydın ili Karacasu ilçesi’nin çömlekçilik geçmişi antik çağlara dayanmaktadır. Bunun kanıtı ise Karacasu’ ya 13km uzaklıkta bulunan Afrodisias Antik kentindeki yapılan kazılarda bulunan yöreye ait çömlek kalıntılarıdır. Bu kalıntılar Afrodisias müzesinde sergilenmektedir. Karacasu çömlekçiliği yüzyıllardır babadan oğula aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Üretim için yöreden temin edilen kil çeşitli aşamalardan geçirilip üretime hazır hale getirilmektedir. Bu kilin özelliği yüksek oranda demir oksit içermesi ve bu nedenle renginin koyu ve güzel bir kırmızı olmasıdır. Şekillendirme işlemi çarkta yapılmakta ve birçok ürün yöreye özgü bezemelerle dekorlanmaktadır. Bezemesiz ürünler ise yine aynı kille hazırlanan astar ile astarlanıp perdahlanmaktadır. Yapılan ürünlerin pişiriminde geleneksel odunlu fırınlar kullanılmaktadır. Günümüzde genel olarak talep üzerine testi, güveç gibi kullanıma yönelik ürünler üretilmekte ve son yıllarda teknolojinin de gelişmesiyle atölyelerde makineleşmeye gidilmektedir. Günümüzde endüstriyel üretimin doğal sonucu olarak unutulmaya yüz tutmuş olan "çömlekçilik” eski önemini yitirmekte olup bu yöreye özgü olan "gelin testisi” formu gerekli ilgiyi görmemektedir.Keywords : Seramik, Çömlek, Karacasu