- Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi
- Vol: 10 Issue: 4
- Muhammed Ali’nin Maçlarını İzleyenlerin Hatıraları (1970-1980)
Muhammed Ali’nin Maçlarını İzleyenlerin Hatıraları (1970-1980)
Authors : Ilker Dere, Ahmet Aslan, Zeynel Adakuş, Hasan Altun
Pages : 555-584
Doi:10.12780/usaksosbil.371731
View : 13 | Download : 5
Publication Date : 2017-12-27
Article Type : Research
Abstract :Muhammed Ali, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kentucky eyaletinin Louisville şehrinde 17 Ocak 1942 tarihinde doğmuştur. Ağırlıklı olarak siyahilerin bulunduğu bir bölgede büyüyen Clay, küçük yaşlardan itibaren ırkçılıkla yüzleşmeye başlamıştır. 12 yaşında boksa başlayan Clay, 1960 yılında Roma Olimpiyatları’nda şampiyon olmuştur. Daha sonra 1980 yılına kadar 3 kez dünya ağır sıklet boks şampiyonu olmuştur. 2016 yılında ise Parkinson hastalığı nedeniyle vefat etmiştir. Muhammed Ali, Müslüman olduktan sonra Türkiye’de yoğun bir şekilde takip edilmiştir. Uzun yıllar maçları takip edilmiş, mücadelelere ilham kaynağı olmuştur. Ancak bu zamana kadar Muhammed Ali’nin Türk insanı için anlamı ve önemini araştıran çalışmalar yapılmamıştır. Bu eksiklikten hareketle Muhammed Ali’nin Türk insanı için anlamı ve önemini ortaya çıkarmak için 1970-1980 yılları arasında onun maçlarını izlemiş kişilerin tanıklıklarına başvurulmuştur. Çalışmada veri toplamak için dokümanlar ve sözlü tarih görüşmelerinden yararlanılmıştır. Kaynak kişiler, amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örneklem yöntemine göre seçilmiştir. Ulaşılan veriler, betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçları; Türkiye’de Muhammed Ali maçlarının onun Müslüman oluşunun yanında haksızlıklara karşı olması, Vietnam Savaşı’na gitmeyi reddetmesi, siyah insanlara yönelik ırkçılığa karşı çıkması ve sosyal sorunlara duyarlı olması gibi gerekçelerle takip edildiğini göstermektedir. Bu sonuçlara dayanarak Muhammed Ali’nin Türkiye’de daha uzun yıllar çocuklara örnek gösterilen bir şahsiyet olarak kalacağını söylemek mümkündür.Keywords : Muhammed Ali, Boks Tarihi, Sözlü Tarih, Türkiye