- Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi
- Vol: 7 Issue: 4
- Sınıf Öğretmenlerinin Mesleki Gelişim Eğitimlerine İlişkin Görüşlerinin Belirlenmesi
Sınıf Öğretmenlerinin Mesleki Gelişim Eğitimlerine İlişkin Görüşlerinin Belirlenmesi
Authors : Mukadder Boydak Özan, Gönül Şener Hakan Polat
Pages : 167-180
Doi:10.12780/UUSBD401
View : 18 | Download : 4
Publication Date : 2014-08-01
Article Type : Other
Abstract :Toplum olarak ilerlemek ve gelişmiş ülkelerin refah düzeyine ulaşmak, okullarda iyi bir eğitimin verilmesiyle mümkün olur. Okullarda verilen eğitimin niteliğinin arttırılması, öğretmenlerin niteliğinin arttırılması ile sağlanır. Bu çalışma ile ilkokullarda ders yılı başında ve ders yılı sonunda olmak üzere yılda iki defa yapılan mesleki gelişim eğitimleri (seminer çalışmaları) hakkında sınıf öğretmenlerinin genel görüşlerinin belirlemesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla hazırlanan dört adet açık uçlu soru görüşleri alınmak üzere rastgele yöntemle seçilmiş 60 öğretmene sorulmuştur. Elde edilen verilerin analizinde nitel araştırmaların çözümlenmesinde kullanılan içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmenler, mesleki gelişim eğitimi kapsamında yürütülen çalışmaların amacını; yenilikleri takip etmek, haberdar etmek ve eksiklikleri gidermek olarak belirlerken, öğretmenlerin birçoğu bu çalışmalarının kendilerine katkı sağlamadığını düşünmektedir. Öğretmenler zaman açısından mesleki gelişim çalışmalarının şimdi olduğu gibi sene başı ve sene sonunda olmak üzere yılda iki defa yapılmasının ya da süreç içine yayılarak yapılmasının daha uygun olacağını belirtmişlerdir. Ayrıca öğretmenler, mesleki gelişim eğitimlerinde, ilgi ve ihtiyaçlarının dikkate alınması, çalışmaların uygulamaya dönük olması ve alanında uzman kişilerin bu çalışmalarda görev almasının etkililik açısından fayda sağlayacağını düşünmektedirler.Keywords : Mesleki gelişim eğitimi, sınıf öğretmeni, ilkokul.