- Uşak Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi
- Vol: 6 Issue: -ÖYGE Special Issue
- İkinci Yabancı Dil Olarak Almanca Öğreniminde Üstbilişsel Farkındalık
İkinci Yabancı Dil Olarak Almanca Öğreniminde Üstbilişsel Farkındalık
Authors : Tevhide Akıllılar
Pages : 282-291
Doi:10.12780/UUSBD187
View : 8 | Download : 5
Publication Date : 2013-06-01
Article Type : Other
Abstract :Bu çalışmanın amacı, ikinci yabancı dil edinme konusuyla ilgili olarak, özellikle son yıllarda vurgu yapılan üstbiliş kavramını, çeşitli bağlamlarda tartışmaktır. Nitel bir karakter arz eden çalışmanın yöntemi, literatür taraması olup, veriler ilgili literatürden elde edilmiştir. Kendi düşünce süreçlerinin farkında olunması olarak tanımlanabilecek bilişötesi, İngilizceden sonra ikinci yabancı dil olarak almanca öğreniminde çok önemli bir role sahiptir. Çünkü birinci yabancı dil, ikinci yabancı dil öğrenenler için bir çıkış noktasıdır. Üstbilişsel öğrenme ile birlikte, ikinci yabancı dil öğrenicisi, kendi bilişsel öğrenme sistemi, yapısı ve çalışması hakkında bilgi sahibi olur. Öğrenciler ikinci yabancı dil olarak Almanca öğrenimi sürecinde, sadece İngilizce önbilgilerinden yararlanmazlar; yanı sıra dil öğrenirken edinmiş oldukları bir takım alışkanlıklardan ve stratejilerden de yararlanırlar.Keywords : İkinci yabancı dil olarak Almanca, üstbilişsel farkındalık