- Uluslararası Türkçe Edebiyat Kültür Eğitim (TEKE) Dergisi
- Vol: 8 Issue: 4
- ANTALYA’NIN İLK DERGİLERİ YENİ HAYAT VE DOĞU ÜZERİNE BİR İNCELEME
ANTALYA’NIN İLK DERGİLERİ YENİ HAYAT VE DOĞU ÜZERİNE BİR İNCELEME
Authors : Yılmaz Daşcioğlu, Samet Çakmaker
Pages : 2074-2085
View : 8 | Download : 6
Publication Date : 2019-12-15
Article Type : Research
Abstract :Antalya’da 1920’li yıllarda başlayan ve günümüze kadar devam eden basın hayatı içerisinde Yeni Hayat ve Doğu adlı dergilerin önemli bir yeri vardır. Muallimler Cemiyeti’nin yayın organı olarak çıkarılan Yeni Hayat ve Niyazi Recep Bey’in 1921 yılında çıkarmaya başladığı Doğu Antalya’da yayımlanan ilk dergilerdir. Doğu , ilk sayfalarını "fikir babamız ve millî şairimiz” olarak takdim ettiği Mehmet Emin Yurdakul’un yazı ve şiirlerine ayırmıştır. Böylece yayın politikasını milliyetçi bir çizgiye oturtan Doğu , daha sonraki sayılarında da bu amacını devam ettirmiş ve kısa süreli yayın hayatına rağmen edebiyat ve sanata verdiği ağırlıkla Antalya basın tarihinde önemli bir yer edinmiştir. Bu çalışmada Antalya’nın ilk dergilerinden olan Yeni Hayat hakkında ulaşılan bilgiler değerlendirilecek, Doğu dergisinin ise mevut sayıları dikkate alınarak bir tanıtım ve incelemesi yapılacaktır.Keywords : Antalya Basını, Doğu, Yeni Hayat, Mehmet Emin Yurdakul, Cemil Süleyman