- Uluslararası Türk Kültür Coğrafyasında Sosyal Bilimler Dergisi
- Vol: 2 Issue: 1
- ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN AMBALAJ ATIKLARININ GERİ DÖNÜŞÜMÜNEYÖNELİK GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMESİ: (NİĞDE ...
ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNİN AMBALAJ ATIKLARININ GERİ DÖNÜŞÜMÜNEYÖNELİK GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMESİ: (NİĞDE İL’İ ÖRNEĞİ)
Authors : Emine Erman Kara, Meryem Nur Aydede Yalçin
Pages : 86-100
View : 12 | Download : 4
Publication Date : 2017-05-31
Article Type : Research
Abstract :Bu çalışmanın amacı, ortaokul altıncı sınıf öğrencilerinin ambalaj atıklarının geri dönüşümüne yönelik görüşlerini cinsiyetleri, anne-baba öğrenim durumları, derslerindeki başarı düzeyleri ve ambalaj atıkları ile ilgili eğitim alıp almama durumları bakımından incelemektir. Çalışma, 2015-2016 eğitim öğretim yılında Niğde İl’inde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada araştırma yöntemi olarak, genel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya okulları rastgele belirlenen 477 ortaokul altıncı sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından geliştirilen ‘ambalaj atıkların geri dönüşümü’ anket formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, ambalaj atıkları ve geri dönüşüm konusunda Türkçe ve Matematik derslerinde başarılı olan öğrencilerin ve daha önceki dönemlerde çevre eğitimi almayan öğrencilerin doğru bilgi düzeylerini yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.Keywords : Ambalaj atıkları, geri dönüşüm, görüş, ortaokul öğrencileri, Niğde