XVI. yüzyılda Teke Sancağı’nın yönetimi ve yöneticileri
Authors : Abdüllatif Armağan
Pages : 273-293
Doi:10.1501/Trkol_0000000215
View : 9 | Download : 5
Publication Date : 2011-04-01
Article Type : Research
Abstract :Klasik Dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nda temel yönetim birimi sancaktı. Doğrudan merkezden atanan sancakbeyinin yönetimindeki sancakta örfiye, ilmiye ve kalemiye sınıflarına mensup birtakım asker ve memurlar görev yapmaktaydı. Önceleri belirli bir bölgedeki tımarlı sipahilerin komutanı olarak ortaya çıkan, ancak daha sonra bölgedeki idarî mekanizmanın da başına geçen sancakbeyi padişahın yürütme yetkisini, kazaların yöneticisi olan kadı ise padişahın yargı yetkisini temsil etmekteydi. Sancakbeylerinin yetki ve otoriteleri, bağlı bulundukları beylerbeyileri ve kadılar vasıtasıyla sınırlandırılmıştı. Bu suretle Osmanlılar, taşra yönetiminde kuvvetler ayrımını korumuşlar ve denge siyasetini uygulamışlardır. Bu çalışmada, XVI. yüzyılda Teke Sancağı’nda görev yapan sancakbeyi, alaybeyi(mir-alay), çeribaşı (çerisürücü), subaşı, dizdar, kale kethüdası gibi askerîidarî ve sancaktaki kazalarda görev yapan kadı, naip gibi kazaî-idarî görevlilerin isimleri, gelirleri ve görevde bulundukları yıllar tespit edilerek, görev alanlarına ilişkin bilgiler verilmiştirKeywords : Teke Sancağı, Osmanlı Devleti, 16. yüzyıl, sancak yönetimi, sancakbeyi, kadı, alaybeyi