- Türkoloji Dergisi
- Vol: 19 Issue: 2
- Dede Korkut’ta yanlış yazılmış ve yanlış okunmuş bir kelime üzerine
Dede Korkut’ta yanlış yazılmış ve yanlış okunmuş bir kelime üzerine
Authors : Sadettin Özçelik
Pages : 95-100
Doi:10.1501/Trkol_0000000249
View : 9 | Download : 3
Publication Date : 2012-08-01
Article Type : Research
Abstract :Yazma eserlerde bir harfin yanlış yazılmasıyla ortaya çıkan bir şeklin bile doğru okunması, bazen doğru okumayı veya doğru kelimeyi bulmayı çok güçleştirebilir. Böylesi durumlarda sorunun çözümü uzun zaman alır. Ortaya çıkan güçlüklerin birçok sebebi sayılabilir. Söz konusu yerde eskicil bir kelimeyle karşı karşıya olabiliriz; kelime tek örnek olabilir, başka metinlerde veya sözlüklerde geçmeyebilir vs. Bunlara kelimenin yanlış yazımı eklenince sorun daha da karmaşık hâle gelir Yanlış yazılmış olduğunu düşündüğümüz kelimenin neresinde yanlışlık yapılmış olduğunu kestirmek veya tespit etmek ayrı bir sorundur. Bir taraftan sözlüklere bakarsınız diğer taraftan yeni okuma şekilleri dener ve bu okuma şeklinin bağlama uygun olup olmadığını kontrol edersiniz; bu okuma denemeleri sürer gider. Denemeler sürüp giderken yapacağınız bir kontrol hatası veya eksikliği sizi bir başka yanlış okumaya götürebilir. Bu atlama sorununu aşmak, okuma şekillerini not alarak hangi kontrolleri yaptığınızı ve hangilerini yapmadığınızı görmekle mümkün olabilir.Keywords : Dede Korkut, Öşün Koca oğlu Segrek Boyu, yazma eser, yanlış yazım, şuşa- fiili