- Türkiye Diyabet ve Obezite Dergisi
- Vol: 1 Issue: 2
- Fazla Kilo / Obezitenin Önlenmesinde ve Sağlıklı Yaşamın Desteklenmesinde Hemşirenin Rolü
Fazla Kilo / Obezitenin Önlenmesinde ve Sağlıklı Yaşamın Desteklenmesinde Hemşirenin Rolü
Authors : Sultan Esra Tedik
Pages : 54-62
View : 11 | Download : 4
Publication Date : 2017-08-01
Article Type : Review
Abstract :Fazla kilo ve obezite; prevalansı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hızla artan kronik bir problemdir ve ülke ekonomilerine büyük bir mali yük getirmektedir. Sağlık Ölçü ve Değerlendirme Enstitüsü tarafından dünyadaki nüfusun yüzde 30’unda fazla kilo ve obezite sorununun olduğu, fazla kilolu ve obez birey sayısının son 30 yılda 857 milyondan 2,1 milyara yükseldiği açıklanmaktadır. Son yıllarda fazla kilo ve obeziteye yönelik önlemler alınması ve tedavi edilmesi gerektiği kabul edilmiştir. Bu noktada bireye kazandırılacak olan sağlıklı yaşam biçimi kilit rol oynamaktadır. Olumlu davranışların kazandırılabilmesi için toplumun tüm kesimleriyle yakından ilişkide olan hemşirelere önemli rol ve sorumluluklar düşmektedirKeywords : Fazla kilo, sağlıklı yaşam, hemşirelik