- Türk Kadın Sağlığı ve Neonatoloji Dergisi
- Vol: 4 Issue: 4
- The Most Important Health Problem of the 21st Century: Investigation of Obesity in Women According t...
The Most Important Health Problem of the 21st Century: Investigation of Obesity in Women According to Their Life Periods
Authors : Rabiye Akin, Füsun Terzioğlu
Pages : 183-190
Doi:10.46969/EZH.1010936
View : 13 | Download : 6
Publication Date : 2022-12-06
Article Type : Other
Abstract :Obezite, vücutta aşırı yağ birikimini içeren kompleks bir hastalıktır ve her yaştan kadın ve erkeği etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Obeziteden genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyokimyasal, kültürel ve ruhsal birçok faktörün sorumlu olduğu gösterilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) basitliği, maliyet etkinliği ve yüksek doğruluğu nedeniyle obezite sınıflandırması için Vücut Kitle İndeksi'nin (VKI) kullanılmasını önermektedir. Ancak VKI’nin dışında, bel çevresi ölçümü, kilo-boy, deri kıvrım kalınlığı ve çevre ölçümleri de kullanılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre her yıl 2,8 milyon insan obezite nedeniyle ölmektedir. Obezite her yaş ve sosyal grubu etkilemekle birlikte, kadınlar birçok biyolojik faktörle ilişkili olarak erkeklerden daha kiloludurlar. Ancak, medikal problemi olan kadınlar bile erkeklerden daha uzun yaşar ancak daha yüksek sağlık bakım harcamalarına sahiptir. Bu derlemede obezitenin kadın sağlığı ve yaşamı üzerindeki etkileri tartışılacaktır.Keywords : Obezite, Kadın Sağlığı, Hemşirelik, Obesity, Women, Nursing