- Sürekli Tıp Eğitimi Dergisi
- Cilt: 32 Sayı: 4
- Palyatif Ünitesinde Bakım Veren Olarak Trakeostomi ile Karşı Karşıya Kalmak: Olgu Sunumu
Palyatif Ünitesinde Bakım Veren Olarak Trakeostomi ile Karşı Karşıya Kalmak: Olgu Sunumu
Authors : Yağmur Akbal, Nesrin Nural
Pages : 328-333
Doi:10.17942/sted.1172789
View : 138 | Download : 272
Publication Date : 2023-10-30
Article Type : Other
Abstract :İnme fiziksel, psikolojik ve sosyal boyutta bireyleri kronik olarak bağımlı hale getiren nörolojik sorundur. İnme tanılı hastalarda tedavi ve bakım süreci hasta ve ailelerini "uyum” ve "bakım” sıkıntısına düşürmektedir. Bu olgu sunumunda 73 yaşında Hipoksik İskemik Beyin Hasarı tanısı nedeniyle trakeostomi girişimi bulunan bir hastanın bakımını üstlenen, bakım sürecinde bakıma yönelik endişelerini ifade eden ve bakım rollerinde destek arayışı içinde olan bir hasta yakını ele alındı. Hastanın Zarit Bakım Yükü Ölçek puanı 68’di. Bakım veren birey; "aspirasyon uygulaması işlemi”, "monitör takibinin”, "hasta ile iletişim kurmakta güçlük yaşamanın” ve "taburculuk endişesinin” bakımda başlıca zorluklar olduğunu belirtti. Bu olguda belirlenen bakım yükü kapsamında hemşirelik bakım girişimleri uygulanmış ve tartışılmıştır. Etik açıdan hasta yakınından onam alındı.Keywords : Bakıcı yükü, İskemik inme, Trakeostomi