- Süleyman Demirel Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi
- Vol: 11 Issue: 2
- The Effect of Medical Error Education on the Knowledge and Attitudes of Nursing Students
The Effect of Medical Error Education on the Knowledge and Attitudes of Nursing Students
Authors : Şerife Yilmaz, Neyyire Yasemin Yalim
Pages : 170-177
Doi:10.22312/sdusbed.652313
View : 11 | Download : 4
Publication Date : 2020-06-15
Article Type : Research
Abstract :Amaç: Bu çalışma, hemşirelik öğrencilerine verilen tıbbi hata eğitiminin öğrencilerin bilgi ve tutumlarına etkisini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Bu araştırmada öntest-sontest tek gruplu yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında hemşirelik son sınıf öğrencileri ile ihtiyaç analizi yapılmıştır. İkinci aşamasında ise ihtiyaç analizinden elde edilen veriler doğrultusunda eğitim programı hazırlanmış ve uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmada, öğrencilerin % 85,3’ünün tıbbi hatalarla ilgili eğitim aldığı; eğitim alan öğrencilerin % 54,7’sinin aldıkları eğitimi yetersiz buldukları belirlenmiştir. Eğitim öncesine göre eğitim sonrası Hemşirelikte Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği, Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği ve bilgi puanı ortalamaları yükselmiştir. Bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0,001). Sonuç: Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, öğrencilerin tıbbi hataya ilişkin aldıkları eğitimi ve bilgilerini yeterli bulmadığı, öğrencilere verilen tıbbi hata eğitiminin öğrencilerin tıbbi hataya yönelik bilgi ve farkındalıklarını arttırdığı, tıbbi hataya eğilimlerini azalttığı ve tıbbi hatalarda tutumlarını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.Keywords : Etik Sorumluluk, Hasta Güvenliği, Hemşirelik Eğitimi, Tıbbi Hata