Yavrularım (1984) Filminde Göç Teması
Authors : Fatma Kalpakli
Pages : 312-327
Doi:10.29110/soylemdergi.934900
View : 9 | Download : 5
Publication Date : 2021-08-28
Article Type : Research
Abstract :Yönetmenliğini Bilge Olgaç’ın yaptığı Yavrularım (1984) filmi Ann-Margret'ın Who Will Love My Children? (1983)/Çocuklarımı Kim Sevecek? filminin uyarlamasıdır. Filmin başrollerinde Hülya Koçyiğit Seher karakteri, Çetin Tekindor ise Cemal karakteri olarak karşımıza çıkarlar. Filmde Seher ile Cemal Kara çifti üzerinden Türkiye’den Almanya’ya göç etmiş gastarbeiterların, misafir işçilerin Türkiye’ye kesin dönüş hikayesi anlatılmaktadır. Türkiye’den Almanya’ya 1960’lı yıllarda başlayan göç ve bunun sonucu ortaya çıkan sosyo-kültürel değişimler ve sorunlar birçok filmin konusu olmuştur. Yavrularım filminde ise Almanya’dan Türkiye’ye geri dönüş, tersine göç teması ele alınmaktadır. Bu çalışmada, Yavrularım (1984) filminde göç teması; göçün farklı halleri ve karakterler üzerindeki fiziksel ve ruhsal etkileri filmde ele alınan çeşitli hastalıklar ve karakterlerin karşılaştığı sorunlar ile bu sorunlarla mücadele esnasında geliştirdikleri savunma mekanizmaları filmden örnekler verilerek incelenmeye çalışılacaktır.Keywords : Yavrularım, göç, göçün farklı hâlleri, misafir işçi (gastarbeiter), Hülya Koçyiği, Çetin Tekindor