- Sosyal Bilimler Araştırma Dergisi
- Vol: 12 Issue: 7
- Sanatın Devrimci Yankısı: "My Name is Casper" Sergisi
Sanatın Devrimci Yankısı: "My Name is Casper" Sergisi
Authors : Huri Kiriş Büyükgüner
Pages : 868-881
View : 41 | Download : 38
Publication Date : 2023-08-28
Article Type : Research Article
Abstract :2000\'li yıllarda özellikle iki önemli sanat etkinliği öne çıkmıştır. Bunlardan ilki 2009\'da düzenlenen 11. İstanbul Bienali\'dir. Duyurulduğu andan itibaren geniş çaplı tartışmalara yol açan ve dikkate değer bir protesto ve eleştiri dalgası başlatan bienale tepkilerin odak noktası küratörlerin anti-kapitalist söylemi ile bienalin kapitalist sponsorlarla ilişkilendirilmesi arasındaki uyumsuzluktur. Diğer etkinlik ise Karşı Sanat Çalışmaları tarafından düzenlenen My Name is Casper sergisidir. Bu sergi, muhalif sanatçıların en somut ifadesi olarak ortaya çıkmış, onlara içerik ve sergi organizasyonu yoluyla özgün sanatsal dillerini sergileme imkanı sunmuştur. Sergi, Türk sanat ortamında öncü bir örnek oluşturmaktadır. Bienal, başlığını Marksist yazar Bertolt Brecht\'in Üç Kuruşluk Opera adlı eserinden ilham alarak İnsan Neyle Yaşar? sorusu etrafında oluşturmuştur. My Name is Casper sergisi ise adını doğrudan, Marx ve Engels’in yazdığı Komünist Parti Manifestosu’nun giriş bölümünde "Avrupa\'da bir hayalet dolaşıyor — Komünizm hayaleti” sözlerine dayandırmıştır. Bu iki serginin yakın tarihlerde gerçekleştirilmesi dışında içerik olarak Marksizm ve Komünizm’den beslenmeleri bu sergileri ilişkili hale getirmiştir. My Name is Casper sergisine ve dönemin çağdaş sanatına dair belgelerin çoğu yok olmuş, dönemlerinde yeni gelişmekte olan internet kaynakları kaybolmuştur. Bu çalışmayla Çağdaş Türk sanatının önemli sanat olaylarından olan My Name is Casper sergisi ve dönem tartışmalarına ait verilerin toplanarak literatüre katkı sağlanması ve ileride konuyla ilgili yapılacak araştırmalara kaynak olması hedeflenmiştir.Keywords : bienal, çağdaş sanat, bağımsız sanat, sanatçı inisiyatifleri, Marksist estetik.