Türk Bankacılık Sektöründe Cam Tavan Sorunu
Authors : Ahmet Menteş
Pages : 1-8
View : 11 | Download : 5
Publication Date : 2018-12-15
Article Type : Other
Abstract :Bu araştırma Türk bankacılık sektöründe cam tavan sorunu incelemeyi amaçlamaktadır. Yönetim kurulu üyeliğinin kariyer açısından en yüksek aşama olduğu düşünülürse bankacılık sektöründe yönetim kurulu üyeliğine ulaşmış kadınların oranı cam tavan sorunun ölçümü açısından belirleyici olabilir. Bu amaçla 2017 yılı itibariyle Borsa İstanbul (BIST) Bankacılık Endeksi'nde (XBANK) işlem gören bankaların yönetim kurullarında görev yapan kadınların yönetim kurullarındaki oranı hesaplanmıştır. Türk bankacılık sektöründe lisans, yüksek lisans ve doktoralı kadın çalışanların erkeklere oranla çoğunlukta olmalarına rağmen yönetim kurullarında yeterince yer bulamadığı tespit edilmiştir. Sektörde çalışanların çoğunluğunu hem nitelik hem de nicelik olarak kadınlar oluşturmasına rağmen yönetim kurullarındaki varlıkları çok düşük düzeydedir. Sonuçlar Türk bankacılık sektöründe cam tavan sorunun varlığını teyit eder niteliktedir.Keywords : Bankacılık, Yönetim Kurulu, Kurumsal Yönetişim