Tekirdağ İlinde Sanayileşme ve Çevre Yönetimi
Authors : Ahmet Kubaş
Pages : 116-121
View : 10 | Download : 6
Publication Date : 2017-12-01
Article Type : Other
Abstract :Tekirdağ ilinde bulunan sanayi işletmeleri Ergene nehri ve kolları boyunca yoğunlaşmakta ve ilerlemektedir. Kuzeyden güneye doğru incelendiğinde Tekirdağ ili Saray-Kapaklı-Çerkezköy-Çorlu-Ergene-Muratlı ilçeleri aksında kümelenmektedir. İlde başta gıda sanayi olmak üzere çeşitli sektörlerden yaklaşık 2537 (Bal ve Özil, 2016) sanayi tesisi bulunmaktadır. Son yıllarda tekstil, otomotiv, kimya, metal işleri, gıda, alüminyum ve benzeri sektörlerin gelişmesi bölgeyi bir sanayi merkezi haline getirmeye başlamıştır. Sanayide yaşanan bu gelişmeler bölgeyi sanayi sektörü açısından da olukça güçlü bir hale getirmiştir. Sanayi sektöründe yaşanan gelişmeler bölgede işgücü ihtiyacının artmasına ve beraberinde iç göçlere neden olmuştur. Özellikle sanayinin kümelendiği, Çorlu, Çerkezköy, Muratlı, Ergene ve Kapaklı ilçelerine doğru nüfus hareketleri yaşanmaktadır. Bununla birlikte sanayi işletmelerinin üretimde su kullanımı ve evsel atık sular yeraltı ve yerüstü su kirliliğine neden olmuştur. Bunun dışında katı, sıvı ve gaz atıklardan kaynaklanan çeşitli çevre sorunlarının doğmasına neden olmuştur. Tekirdağ ilinde yaşanan çevre sorunlarının çözümünde 13 OSB ve 1 adet serbest bölge olmak üzere toplam 14 kümelenmiş sanayi alanında mevcut ve devam atık su arıtma tesislerinin devreye girerek tamamlanmasıyla birlikte yerüstü su kirliliğinin giderilmesinde önemli düzeyde başarı sağlanacaktır. Ayrıca yerel yönetimlerin evsel kaynaklı atık suları arıtma tesislerini tamamlayarak faaliyete geçirmelerinden sonra atık sular arıtıldıktan sonra alıcı ortama verilecektir.Keywords : Tekirdağ, sanayileşme, çevre sorunları, sürdürülebilir kalkınma