- Sosyal Bilimler Araştırma Dergisi
- Vol: 6 Issue: 4
- Üniversite Öğrencilerinin Kent Marka İmajına Yönelik Algı ve Tutumları: Edirne İlinde Bir Uygulama...
Üniversite Öğrencilerinin Kent Marka İmajına Yönelik Algı ve Tutumları: Edirne İlinde Bir Uygulama
Authors : Emel Gönenç Güler, Çağatay Akdoğan, Gamze Yakar
Pages : 223-243
View : 25 | Download : 5
Publication Date : 2017-12-01
Article Type : Other
Abstract :Günümüzde kentler için pazarlama ve marka imajı oluşturma çabaları, şehirlerin rekabet edebilmesi için kaçınılmaz unsurlar haline gelmiştir. Ülke, bölge ve kentlerin marka imajları insanların yatırım, alışveriş, yerleşim, çalışma ve seyahat etme kararlarını da etkilemektedir. Kentte aktif nüfusun önemli bir bölümünü oluşturan üniversite öğrencilerinin de kentin markalaşmasına önemli katkılar sağladığı görülmektedir. Özellikle küçük kent nüfusunun önemli bir oranını oluşturan üniversite öğrencileri, nitelikli insan sermayesi olarak, birçok bakımdan kentlerin markalaşma sürecine katkıda bulunabilirler. Bütün dünya ile daha çok ve hızlı iletişim kurma yeteneğinde olan üniversite genç nesil öğrencileri, uluslararası farklılıkların ve değişimlerin farkında olup bu durumu analiz edip yorum yapabilmektedir. Bu çalışma, Edirne kentinin aktif bir paydaşı olan Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 1. ve 4. sınıf (ve artı)’taki 500 öğrenciye birebir anket uygulanarak yapılmış ve SPSS 21.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada öğrencilerin kent markalaşmasına yönelik algı ve tutumları, kent markası ile ilgili görüş, düşünce ve beklentileri incelenmiştir. Edirne’de okuyan bu üniversite öğrencilerine ait demografik özellikler, öğrencilerin okudukları kent ile ilgili daha öncesinde bilgilerinin olup olmadığı, bu bilgilere nasıl ulaştıkları gibi sonuçlar da araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Edirne’nin ekonomik kalkınmasında ön sıralarda yer alan turizm sektörünün ekonomik ve turistik marka katkısı göz önünde bulundurularak bu iki bölüm öğrencileri seçilmiştir. Kente yeni gelen birinci sınıf öğrencileriyle kentte en az dört yıl yaşayan dördüncü sınıf öğrencilerinin görüş ve bağlılıkları da araştırmanın içinde yer almaktadır. Bu hedef kitlenin Edirne markasıyla ilgili algı ve tutumlarının dikkate alınması, kentin markalaşma sürecine önemli katkılar sunacaktır. Ayrıca kent için bu yönde stratejilerin geliştirilmesi, kentin tanıtılması ve sürdürülebilir marka olmasında önemli rol oynayacaktır. Marka olmanın sürdürülebilir avantajlarını fark eden kent yöneticilerinin de destinasyon marka yönetim sürecini belirleyerek, bütün imkanları kullanarak kentlerini markalaştırabilmek için çaba göstermeleri gerekmektedir .Keywords : Kent İmajı, Kent Markalaşması, Üniversite Öğrencileri, Trakya Üniversitesi