- Osmangazi Tıp Dergisi
- Vol: 44 Issue: 3
- Retrospective Evaluation of Patients with Systemic Autoimmune Diseases Admitted to Intensive Care
Retrospective Evaluation of Patients with Systemic Autoimmune Diseases Admitted to Intensive Care
Authors : Ebru Karakoç, Ilkay Ceylan, Meryem Onay, Birgül Yelken
Pages : 360-366
Doi:10.20515/otd.1007882
View : 19 | Download : 3
Publication Date : 2022-03-14
Article Type : Research
Abstract :Sistemik otoimmün hastalıklar, yoğun bakım ünitesine kabul gerektiren hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilir. Bu komplikayonların erken tanınması hasta sonuçlarını iyileştirebilir. Bu çalışmanın amacı yoğun bakım ünitesine yatan sistemik otoimmün hastalığıolan hastaları değerlendirimek ve sonuçlara etki eden faktörleri belirlemektir. Yöntem: 2010-2020 yılları arasında 3 basamak genel yoğun bakıma yatırılan sistemik otoimmün hastalıkları olan 18 yaş üstü hastalar geriye dönük olarak incelendi. Demografik bilgileri, APACHE 2 ve SOFA skorları, yoğun bakıma yatış nedenleri, primer hastalıklarına yönelik aldıkları tedaviler, yoğun bakımda uygulanan tedaviler ve sağ kalım oranları kayıt edildi. 67 erişkin hasta çalışmaya dahil edildi. Başlıca yatış nedenlerinin enfeksiyon (n:35), olduğu görüldü. 43 hasta yoğun bakımda kaybedildi. Yoğun bakım yatışı sırasında mekanik ventilasyon ihtiyacı olması ve yatış kültürlerinde mantar üremesi olması mortalite ile ilişkilii bulunmuştur. Ek olarak yüksek hastalık skorlarınn varlığı mortalite ile ilişkilli bulunmuştur. Yoğun bakım ünitesine yatış gerektiren sistemik otoimmün hastalıkların ölüm oranı yüksektir. Ölümlerin büyük çoğunluğu immünsüpresyona bağlı enfeksiyon nedeniyle olmaktadır. Bu yönde uygulanacak tedbirler ve eğitimler ile bu ölümlerin önüne geçilebilir.Keywords : vaskulitler, yoğun bakım, mortalite, sistemik otoimmün hastalıklar